2 Μαΐ 2016

Η ΓΚΕΝΚ ΕΧΑΣΕ Ο ΚΑΡΕΛΗΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΚΟΡΑΡΕ

Στην 2η θέση της βαθμολογίας των play-offs του πρωταθλήματος σκαρφάλωσε η Άντερλεχτ, που υποδέχθηκε την Γάνδη στο "Constant Vanden Stock" και με τα τέρματα των Εμποτζί (38') και Ατσεαμπόνγκ (87'), επικράτησε με σκορ 2-0.

Πρώτη στην βαθμολογία σε απόσταση 3 βαθμών παραμένει η Κλαμπ Μπριζ, που επιβλήθηκε της Γκενκ του Νίκου Καρέλη με σκορ 3-1 στο "Jan Breydel Stadion".
Με την συμπλήρωση μιας ώρας το ματς ήταν στο 3-0 χάρη στα γκολ των Ντένσβιλ (21'), Βόρμερ (43') και Ρεφαέλοφ (60').
Ο Καρέλης δεν ξεκίνησε για τους φιλοξενούμενους, ήρθε από τον πάγκο στο 61ο λεπτό αντί του Μαλινόφσκι και στο 89' σκόραρε για λογαριασμό της Γκενκ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στο ματς.
Βασικός ήταν ο Νίνης για την Σαρλερουά κόντρα στην Λόκερεν, αντικαταστάθηκε στο 67' από τον Πολέτ. Στο ίδιο ματς, ο Γκαλίτσιος έπαιξε σε όλο το 90λεπτο για τους φιλοξενούμενους.
Στο βασικό σχήμα της Κόρτραϊκ οι Σηφάκης και Παπάζογλου, με τον δεύτερο να αφήνει τη θέση του στον Κις στο 64'.